YKS Nedir? (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Nedir?

Homer

Yönetici
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'de üniversiteye giriş için yapılan bir sınavdır. Türkiye'deki lisans eğitimine başvuracak öğrencilerin girmesi gereken ulusal düzeyde bir sınavdır. YKS, 2018 yılında ülkedeki eski üniversite giriş sınavları olan ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sınavlarının yerini almıştır.

YKS, genellikle iki bölümden oluşur: Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT). TYT, Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik olmak üzere dört ana alandan oluşur. AYT ise adayların seçtikleri alanlara göre farklılık gösterir. Örneğin, Edebiyat, Coğrafya, Tarih, Felsefe gibi alanlar Sosyal Bilimler AYT içinde yer alırken, Fen Bilimleri AYT içinde Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersleri içerir.

YKS sonuçları, Türkiye'deki üniversitelere girişte kullanılır. Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre tercih ettikleri üniversite ve bölümlere yerleştirilirler. YKS, Türkiye'deki öğrencilerin üniversite eğitimine erişimini sağlamak için önemli bir aşamadır.